Multimedia →

Współdziałanie z narodem

Temat służby Bogu i narodowi był szczególnie bliski kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. W tym kontekście podkreślał on wielokrotnie potrzebę odpowiedzialności każdego obywatela za działanie państwa i Kościoła. Zaznaczał, że wynik wszelkich szlachetnych inicjatyw społecznych zależy w niemałym stopniu od współdziałania wszystkich.

„Naród, którego jesteśmy dziećmi, służy nam kulturą wiekową, językiem, obyczajem, stylem życia, wielką i potężną wspólnotą, jaką tworzy osłaniając nas. Jeśli jednak tak wiele czerpiemy z tej służby, to słuszną jest rzeczą, że i ten naród oczekuje również współdziałania wszystkich obywateli. Naród, który nam służy, może żądać nieraz nawet bohaterstwa, gdy dla swej obrony potrzebuje życia swoich obywateli” – mówił Prymas Tysiąclecia.

Radio Watykańskie

Książki dla Ciebie →

Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny

W tej bardzo bogatej biografii autor ukazuje nam fascynującą postać Sternika Kościoła w przeróżnych aspektach, od nauczyciela po męża stanu. Od narodzin do dnia śmierci, ale i po niej, bo opisuje przejawy kultu, który doprowadził tego wielkiego pasterza i Polaka ku chwale ołtarzy.

Zamów →