Multimedia →

Wychowanie kluczem

Komunistyczne władze robiły wszystko, aby zerwać więź Polaków z Kościołem. Reagując na te działania, kard. Stefan Wyszyński starał się tę więź w rodakach budować. W swoich kazaniach często podkreślał jak szybko degeneruje się człowiek pozbawiony chrześcijańskich wartości.

„W ubiegłym tygodniu przeczytałem książkę pt. «Rozmowy z katem», napisaną przez Polaka, który siedział w więzieniu w Warszawie. Członek AK, o ironio, siedział w więzieniu razem z niemieckim zbrodniarzem, likwidatorem warszawskiego getta. W celi rozmawiali oni szczerze o tym, jak przebiegało to straszliwe wydarzenie. To są rzeczy straszne. Jaką drogą może dojść człowiek w XX w., uznawanym przecież za szczyt postępu, do tak kryminalistycznego myślenia i stylu życia? Tak był wychowany. Tak dzieje się, gdy człowiek jest wychowany bez Boga, bez Chrystusa, bez Ewangelii, bez Matki Chrystusowej, bez Kościoła i bez świateł, które on daje” – mówił Prymas Tysiąclecia.

Radio Watykańskie

Książki dla Ciebie →

Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny

W tej bardzo bogatej biografii autor ukazuje nam fascynującą postać Sternika Kościoła w przeróżnych aspektach, od nauczyciela po męża stanu. Od narodzin do dnia śmierci, ale i po niej, bo opisuje przejawy kultu, który doprowadził tego wielkiego pasterza i Polaka ku chwale ołtarzy.

Zamów →